Blogger.Kötü Amaçlı Yazılım'dan kurtulmak için yapılması gerekenler.

    Öncelikle yazıma şöyle başlamak istiyorum,insanların emeğini çalmak yada sebepsiz yere onların emeklerine tecavüz etmek kul hakkına girer ki her türlü günahın tövbesi mevcut iken Rabbim " Bana kul hakkı ile gelme." diyerek kul hakkına girmenin ne kadar önemli bir husus olduğunu apaçık belli etmiştir..

Günlerdir uğraşıyorum.Neden mi? İsmi "servis" olan bir kullanıcının yazdığı yorumu kabul ettiğim için ve yine bir başka zararlı içerik sebebi ile sitesine engel koyulan bir arkadaşımla bloggerdaş olduğumuz için..

Kızıma anı olsun diye tuttuğum bu net güncesine kim neden düşmanlık güder neden insanın emeğine saygı duymadan yok etmek ister bilmem,bildiğim tek şey şu;ben beddua bile etmedim,muhatap olmam asla ama mevla bunun hesabının sorar kuluna..Ayıptır günahtır,insanların emeğine bu şekilde zarar vermek bu dünyada da öbür dünyada da karşılıksız kalmaz.


Şimdi gelelim esas meseleye:Bloğunuzda yukarıdaki gibi bir yazı ile karşılaşırsanız yapmanız gerekenler şunlar

1--Kötü amaçlı yazılım dağıttığı kast edilen siteyi izlemeyi bırakmak:

Kumanda panelinden yerleşime girin,blog listenizi bulun tabi eğer ana sayfada izlediğiniz blogları paylaşıyorsanız.
Benim bloğumda takip ettiğim blogların listesi "severek okuduklarımız" diye geçiyor sağ tarafta gözüktüğü gibi onun sağ alt köşesindeki düzenleyi tıkladığımda aşağıdaki menü açılıyor
   


Bu menüden zararlı içerik içeren siteyi bulup kaldıra basın ve kaydedin.Böylelikle zararlı içerik içeren siteyi izlemeyi bırakmış oldunuz..


2--Zararlı içerik içeren sitenin siz izlemesini engellemek:

Kumanda panelinde öz izlemeye gelip izleyiciler üzerine tıklayın 


Yukarıda resmini gördüğünüz pencereden zararlı içerik içeren siteyi bulun ve üzerine tıklayın.Blogger Cafe izleyicisi mizansen olarak kullanılmıştır.Engellemek istediğiniz izleyicinin isminin altındaki "Bu kullanıcıyı engelle" yazısına tıklayarak sizi izlemesini durdurmuş oldunuz..

3--Blogger kumanda panelinde "yorumlar" bölümüne gelin ve zararlı içerik sahibi olan kullanıcıya    ait tüm yorumları silin..Bu işlemi kolaylaştırmak için 


Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan 100 yazan yer sizde de100 olsun bu demek oluyor ki bir sayfada 100 adet yorumu görebilirsiniz daha sonra teker teker bütün sayfalarda şu işlemi uygulayacaksınız sayfa açıkken ctrl ve a tuşuna bir arada basarak bütün sayfayı seçin ctrl ve f tuşuna basarak arama yapacak çubuğu açın ve zararlı içerik içeren sitenin adını buraya yazın ve enter a basın bu size bu sayfada kaç adet zararlı içerik içeren siteye ait yorum olduğu kolayca gösterecektir..sonra bu yorumları teker teker silin silme işleminden sonra yorumlarınız yazdığı ikinci sayfaya geçin ve aynı işlemi yapın yalnız dikkat edilmelidir ki ikinci ve diğer takip eden sayfada silme işlemi yapınca tekrar ilk sayfaya geri döner bunu göz önünde bulundurarak tüm zararlı içerik içeren siteye ait yorumları silin..

4--Bloğunuza bulaşan virüs genelde eklentiler içine yerleştiğinden blog ana sayfanızda bulunan link with in,ticker,resim,sayaç,saat,java script gibi eklentileri tüm hepsini kaldırın.

Bunu yapmak için kumanda panelinde yerleşime gelin ve ilgili tüm durumların yanındaki düzenle butonunu tıklayıp kaldıra basmanız yeterli..Bloğunuzda sadece bloggera ait gagetler kalsın..

5--Daha sonra zararlı içerik içeren siteye ait herhangi bir link paylaştığınız yazı varsa bunları silin yada taslağa döndürün...

Bunu yapmak için kumanda panelinden kayıtlar kısmına gelin ve ilgili kayıtın altında çıkan düzenle yazısına basın aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır burada sağ üst köşede olan taslağa döndür butonuna basmanız yeterli..6--Eğer bloğuza gelen yorumlar bloğunuzun mail adresinede geliyorsa  orada zararlı içeriğe ait sitenin tüm yorumlarını spam olarak işaretleyin.


7--Siteniz için yeniden değerlendirme isteme:

Tüm bu 6 maddeyi doğru yaptığınızdan emin olduktan sonra https://www.google.com/webmasters/tools/reconsideration?hl=tr bu linke tıklayarak siteniz için yeniden değerlendirme isteyin bu google tarafından sitenizin güvenilirliği için bir iyi niyet göstergesidir.


Not:Açıklamalar blogger'ın yenilenen ara yüzü üzerinden gösterilmiştir.Bu arayüze ulaşmak için eksi kumanda panelinde iken sol üstte çıkan güncellenen blogger arayüzünü deneyine tıklamanız yeterli..
VE SON OLARAK CANLAR,GÜVENMEDİĞİNİZ ,SADECE O KAYITTA LİNK PAYLAŞIMI YAPMAK İÇİN BIRAKILAN YADA SİZE GEREKSİZ YERE YAPMACIK GÜZEL SÖZLER SARF EDEN YORUMLARI YAYINLAMAYIN..

Ben aslında anlamıştım ama basiretim mi bağlandı ne yayınlayı verdim ondan sonrada çok sevdiğim bir siteden bana  zararlı içerik var diye yazı çıktı bana şimdilik o siteyi izleyemiyorum ve bana yaptığı birbirinden güzel ve içten yorumu silmek zorunda kaldığım için kendime çok kızıyorum..

ŞİMDİLİK AKLIMA GELENLER BUNLAR.AMAN DİYEYİM CANLAR EMEK HIRSIZLARINA DİKKAT...