15 Ocak 2013 Salı

Kız çocuklarında idrar tahlili için idrar alma yöntemi.Bir annenin idrar poşeti ile imtihanı....

İg'de takip edenler bilir bu hafta başımda bir bela vardı ki sormayın,Sevgili kızım Lina 10-12 gün önce küvette birlikte yıkanırken kaydı azıcık sırtını vurdu,yalnız kendisi çok metanetlidir öyle bir yere vurduğunda falanda ben içimden eyvah kafa gitti diye düşünürken o "Anne acımadi." der.

Neyse ki banyoda kaydığında çok ağlamadı ama sonraki günlerde birden kendini kasıp" Buram acıyor anne." diyerek belini yada boşluklarını gösteriyordu.Önceleri darbeye bağlıdır geçecek diye düşündük ama baktık bir haftadan fazla sürdü aldık çocuğu doğru doktora.Alerji doktorumuz aynı zamanda çocuk doktorumuz, hem gidip beline baktıralım hemde alerji konusunda fikirlerini alalım diye çaldık kapısını.

Doktorumuz Lina hanımın direnmlerine rağmen muayene yaptı,soydu hemde çırılçıplak ve bütün ofisinde yürüttü belinde yürümesinde bir şey var mı diye gözlemlemek için."Bir şeyi yok yani fizyolojik açıdan bakılırsa bir şey yok; ama sizinde benimde içimiz rahat etsin,bir idrar tahlili bakalım,böbrek kaynaklı bir şey varsa -Allah korusun-gözden kaçırmayalım."

Aldık labratuvardan 3 tane israr poşeti geldik eve.İşte imtihanım bu noktada başladı..

Önce Lina yolda uyuyuverdi hemen muayenehaneye döndüm ve uykusunda taktım eve geldik uyudu falan.Sık sık bakıyorum çiş falan yok.Sonra bir bakarım bütün hepsi bezde poşet kaymış.Daha sonrasında uyandı uyanıkken koydum kıyamet koptu,istemedi,bacaklarını kapadı,inat etti,ağladı.Haklıda sıkıcı ve acıtan bir mevzu.Bu ikinci seferde başarısız olduk."Anne,çiş yaptım." dediği an açtım ama nafile yine kaymış ve yine boş.Sonra gece uykusunda deneyeyim dedi.Uyuyunca altına ağlama ve itiraz eşliğide koydum fakat uyku ağır bastığı için bir iki söylendi sustu.Gece üçe kadar uyumadım sık sık yokladım tam iç civarı bir bakarım ki bez ıslak poşet boşşşş.....Allah'ım isyanlardayım.Tövbe tövbe..

Bu arada içim içimi yiyor rüyalarımda tuhaf haller görüyorum.Kızım ağlayarak anne belim acıyor dedikçe ben kendimden geçiyorum çaresizliğim tavan yapmış ve bu çişi almam lazım NET..Daha önece istene idrar tahlilleri bu sebepten yapılamamış ve ben artık bu tahlil olsun istiyorum.

Biraz septik bir yaklaşımla aklıma gelmeyen kalmıyor.Türlü senaryolar  üretiyorum.Ne yapayım kendim kanser atlattıktan sonra böyle oldum,herşeyden şüphe eden,pesimist bir tip.

Pazar günüde aynı sıkıntı devam edince, "Asla eve sokmak istemem. 'Tuvalet adaptörü alacağım ben.' Ne gerek var ıyyy iğrenç." dediğim lazımlığa muhtaç oldum iyi mi....Demek ki neymiş;Büyük lokma yut,büyük söz söylemeymiş.

Gittik hemen eşimle en müziklisinden bir lazımlık aldık,dedik belki sever tuvalet eğitimine başalarız.Geldik eve; yıkadık,pakladık kurduk.İçindeki haznesini buzdolabı poşeti ile kapladık yerleştirdik.Lina hanım daha oturduğundan kısa bir süre geçince yaptı."Anne yaptım." dedi.Müzikler çaldı,ben çığlık kıyamet.

Yapmış(!!) Yapmış (!!) Yaşasın (!!) Biliyordum (!!)

Aldık hemen götürdük hastaneye,tahlil kısa bir süre sonra çıktı,bana göre birşey yoktu.Ertesi sabah doktorumuz,"Birşey yok,darbeye bağlı sızlıyor olabilir,birde karışım bir iştah şurubu yaptıracağım." dedi.

Neticede biz Lina'nın lazımlığı sevmesi ile tuvalet eğitimine başladık.İlk gün yarım saat içinde üst üste hemde avmde çiş kaçırınca pes eder gibi oldum ama taktik değiştirerek bu duruma girmeye karar verdik.

Şimdi altında disposable alıştırma kilodu var ve sık sık çiş kaka hatırlatması yapıyoruz..Bakalım bu kış kıyamette nereye kadar dayanacağız...
Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

21 yorum

 1. hadi hayırlısı inşallah içiştende kolaylıkla kurtulursunuz.Sonuçların iyi olmasına sevındım,şükür.Gözün aydın diyorum.

  YanıtlaSil
 2. Anne olunca ne kadar yapmam dedigim sey varsa yaptim :) oh sefam olsun ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi yaptın arkadaşım ohhhh çok iyi yaptın...

   Sil
 3. Canım benim gecmis gitmiş olsun tekrardan ,biz de o poşetler le milda kucucukken tanıştık,ama minikden daha kolay oluyor sanırım bu is:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen Nalancığım küçükkeb bir kez bizde4 başarılı olmuştuk ama sonra zorlaşıyor

   Milda'yı öpüyorum..

   Sil
 4. Geçmiş olsun, neyse ki birşey çıkmamış sonuçlarda.. Bu bahaneyle bezden kurtulup alışır inşallah balyanak :) Tuvalet eğitiminizde size kolaylıklar dilerim :)

  YanıtlaSil
 5. Canım çok geçmiş olsun,Allah beterinden korusun hiç birimizi daha zoruyla imtahan etmesin inşallah.Sonuçların temiz çıkmasına sevindim,her şeyden şüphe etmek konusunda yalnız değilsin bende senin gibiyim aynı anneyiz işte insanın içi rahat etmesi gerek.Bu arada bu lazımlığı almakla çok iyi etmişsin aynısından kullanıyorum,Ada 15 günde tamammen öğrendi müzikli olmasının etkisi büyük:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay gerçekten mi inşallah bizde de işe yarar.
   Şimdi yine ağrıyor diyor gelde rahat dur.....

   Sil
 6. twitterdan takip ediyordum çok geçmiş olsun canım..aynını bizde yaşadık o çiş torbası nememen bişeydir ben hiç anlamam çişin torbada kalmasının mümkünatı yok bikere aynı şekilde bizde evde yaptırıp götürmüştük tahlile çok kıymetli çişimizi :)tuvalet eğitimine gelince bizde de var bir müzikli lazımlık arada söylüyor çişini kakasını oturup yapıyor ama biçok seferde beze gidiyor :) üzerine düşme zamanım geldi benimde haydi hayırlısı tuvalet eğitim veren biz annelere :) öpüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman Münevver yazı bekle canım kışın kat kat kıyafet zor oluyor erteledim vallahi ben...

   Sil
 7. Çok geçmiş olsun canım...
  Bizde de idrar tahlili almak sıkıntılı oluyor :( Kolaylıklar diliyorum ben de...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım hepimiz zorlanıyor bu işte
   Sağol canım geçmedi ama geçecek inşallah

   Sil
 8. Çok geçmiş olsun.O idrar poşetlerine sinir oluyorum.Özel hastanelerde hemşireler kendileri takıyorlar ama devlet hastanelerinde kendi başının çaresine bakmak zorundasın.Elime ilk tutuşturduklarında ne yapacağımı,nasıl takacağımı bilemedim.Aynı şeyler benimde başıma geldi.Hemşireler sağolsunlar nasıl takacağım diye sorduğumda zahmet edip cevap bile vermemişlerdi.Lanet olsun sizin gibilere deyip özel hastanenin yolunu tutmuştum.Neyse lafı fazla uzattım.Allah korumuş Linayı.Tekrar çok çok geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şenaycığım hepsi aynı biz özele gidiyoruzda noluyor muayenehane diye labratuvara geçtik orda yapacaklardı hanım uyudu bende düzgün yerleştiriyorum zaten ama Lina çekiştiriyor acıyor diye,e birde malum artık hareketliler durmuyorlar ki yerlerinde..

   Sağol canım Allah hepimizinkileri korusun

   Sil
 9. canım çok geçmiş olsun yeni okudum daha.ne zordur bilirim o idrarı almak ayyy.inşallah kötü birşey yoktur.kolaylıklar diliyorum mervecim

  YanıtlaSil
 10. tamda bugün çektiğim sıkıntının üzerine bir yazı. 3 saat hastanede oğlumun çiş yapmasını bekledik ha yapar diye. baktık yapmıyor aldık çiş torbası ve kutusunu eve geldik. arabadan inince oğlanla benim üstüm ıslak. torba kaymış nasıl olduysa bezdende çıkmış . onca saat boşa beklediğimize mi yanayım bilemedim

  YanıtlaSil
 11. Bal yanak çok geçmiş olsun..lina nasil oldu? Birde kaç yasinda lina benimde 17 aylik bebeğim var ve idrar tahlillerinden tam bir sonuç bir turlu alamiyoruz ve bu beni çok uzuyo artik kiziminda cani çok yandi benimde..nasil halledicez bu durumu bilemiyorum bende lazimlik alsam erken mi olur acaba?

  YanıtlaSil
 12. Merhaba kuzunuz küçük hastanede steril ortamda onu soyun bol su içirin sıvı aldırın belden aşağısı çıplak dursun çişi geldiği an oraya yaptırın en garantisi bu ...

  YanıtlaSil
 13. Hira su Yumoş kız geçmiş olsun öncelikle benimde 5aylik bir kızım var idrar almak gerçekten çok zor bizde yarın sabah idrar vermez doktor çağırdı idrar için ben yeni bir sistem buldum bildiğimiz poşetler varya onları bacakları geçecek şekilde yırtıyom sonra beline kadar geçiriyor bekliyom casino yapıyor çok kolay oluyor

  YanıtlaSil

Belki birkaç kelime belki birkaç cümle.
içinden ne gelirse..
Bil ki mutlu olur bu yürek varlığını hissedince.

Bumerang - Yazarkafe
 

Ne Var Ne Yok

Photography

Huuu Huuuu

Instagram posts

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

© Bal Yanağın Hikayesi
Designed by GeCe