HT Hayat Hamilelik Gunlugu 25. Hafta

“2. trimesterin son haftalarında olmak insanı hayrete düşüyor.5 hafta 5 günlükken hamile olduğumu öğrendim ve o gün sanki dün gibi. Aldığım 3 kilo ve değişen ağırlık merkezim dışında hayatımda pek bir değişiklik yok. Sakin bir hamilelik geçiriyorum.” Yazımı hazırlarken aslında bu cümleler ile başlayacaktım ama hamilelikte olan olağan kabul edilse de insanı yoran şeylerin hepsinin bu hafta başıma geleceğini nereden bilebilirdim.

Hamilelikte diş eti kanamaları:

Önce dişlerimi fırçalarken el bileğime kadar akan kanlar ile başladık ilk güne. Hafta boyunca kanamalar devam etti. Hala da ediyor. Yemek yemeyi bırakın, su içmek bile işkence. Hamilelik sebebi ile değişen damarsal yapı yüzünden diş etleri şişiyor ve tahriş oluyor, bu sebeple de daha yumuşak bir diş fırçası ile yola devam etmek ve diş bakımını doğru yapmak çok elzem. Bunun için diş doktorumu aradım. Olağan bir durum olduğunu söyledi. Ben sık sık ısırarak elma yiyordum, bu tahrişleri yeme şeklim de tetiklemiş. Artık keserek lokmalar halinde yiyorum.

Hamilelikte burun kanamaları:

Gece sık sık uyanıyorum. Sebepsiz yere öyle uyanıyorum işte. Uykuya dalmak zor olmuyor. Geçen gece uyandığım bir anda ağzımda kan kokusu ve burnumda tıkanıklık sezdim. Yine diş etlerim kanıyor sandım. Burnumdan nefes almaya çalıştım ama o sırada hapşırdım. Bir ıslaklık sezdim yüzümde. Elimi yüzümü yıkamak için banyoya gittiğimde bir baktım ki –abartmıyorum- her yerim kan içinde. Salonda yatmıştık o gece, salona döndüm. Koltuk, yastık her yer kan. Hamilelikte normalmiş, yine değişen hormonların sebep olduğu hızlı kan akımı yüzünden, damarlar genişlemesine rağmen bazen bu basınç damarlara fazla geldiği için kanamalar görüşebilirmiş.

Hamilelikte şişkinlik:

Ne yersem yiyeyim kendimi patlayacak gibi hissediyorum. Gaz yapan şeylerden uzak durmaya çalışıyorum ama sadece balık bile yesem fena halde şişiyorum. Bazen kasıklarıma bazen de böbreklerime vuran gaz sancılarım oluyor. Bunu atlatabilmek için yapabildiğim tek şey yürüyüş. Yemeklerden sonra  yarım saat yürüyoruz eşimle. Çok faydasını gördüm tavsiye ederim.

Hamilelikte uyku sorunları:

Sanırım bu bir hazırlık. Evet bebeğim büyüyor ve yeri daralmaya başladı ama bunun yanında sebepsiz baş gösteren uyanmaların bir anlamı var. Sanırım anne bebeği olunca sürekli uyanacak diye vücut kendini deliksiz uykulara veda ederek geleceğe hazırlıyor.

Sık idrara çıkma:

Aslında bu hamilelikte son derece normal bir durum. Yine vücuttaki kan üretiminin artması sonucu böbrekler fonksiyonlarını arttırıyor ve bunun sonunca sık idrara çıkma isteği doğuyor. Ayrıca rahmin mesaneye baskı yapması da sık idrara çıkmanın bir sebebi. Eğer idrara çıkarken yanma ve ağrı yoksa endişelenecek bir durum yok demektir. Yine de gece sürekli uyanmak sizi rahatsız ediyorsa yatmadan önce çok sıvı almayın. Ben hem bebeğin uyanmalarına hazırlık olacağı için, hem uyandıktan sonra uykuya kolay geçebildiğim için hem de üzerini örtmeyen kızımı daha fazla kontrol etme olanağı sağladığı için halimden memnumum. Yalnız dışarıda iken daha az tuvalet kullanmaya hatta hiç kullanmamaya hijyen açısından önem veriyorum. Siz yine de yanınızda yedek iç çamaşırı bulundurun. Ne olur ne olmaz yakında kaçırmalar başlayabilir.

Hamilelik günlüğü yazılarım için ve yazının devamını okumak için buraya tık tık 

Hafta Hafta Hamilelik