HT Hayat Hamilelik Gunlugu 31. Hafta
Bu hafta aslında doğum çantası hazırlamak için ne gibi planlar yaptığımı yazacaktım ama minik oğlan gündemi değiştirdi. 
Geçen gece - burada ne kadar aksi uyarılarda bulunsam da - öyle çok yedim ki karnım patlayacak gibiydi. Bunun yanında yediklerimin içinde gaz yapan şeyler olup olmadığına da dikkat etmedim. Bu sebepten yatağa girdiğimde soluma yatayım da rahat edeyim dedim ama nafile. Yok öyle rahat edemeyeceğimi anlayınca sağıma döneyim dedim, o da olmadı... En iyisi ben sırt üstü yatayım dediğimde de karnımda ciddi bir sancı ve seyirme oldu. Karnımın içi resmen pıt pıt atıyordu.
 
Vallahi şunu anladım ki beşinci kez hamile kalıyor olsa da insan, bir acemi oluyor... Ben "Acaba ben doğuruyor muyum? Bu karnımdaki sıkıntı nedir?" diye düşünürken bir saat geçmiş. Bayağı bir sonra ben de jeton düştü. Neredeyse "Bana bir şeyler oluyor, kalk!" diye eşimi uyandıracaktım ki aklıma bebeğimin hıçkırıyor olabileceği geldi.
 
Daha önce hamile kalanların aşina olduğu bu durumu yeni anne adayları okurken şaşırmasın. Bazı zaman ultrason da bile karşınıza çıkan bu "Anne karnında hıçkırma" durumu bebek gelişiminde doğal bir hal...
Peki neden oluyor derseniz işte sebebi: Anne karnındaki bebek amino sıvısını yuttuğu için diaframında kasılmalar oluyor. Bu kasılmalar hıçkırığa neden oluyor. Bir başka rivayete göre ise hıçkırık emme refleksine destek olan bir hareket, bebek ne kadar hıçkırırsa emme refleksi iyi oluyor.
Bunu destekleyen bilimsel bir çalışma yok ama bu bilgi de burada dursun. Özetle anne karnında hıçkırık ne kadar acayip bir durum da olsa bunun normal bir durum olduğunu bilmeliyiz.
 
Bebeğiniz pıt pıt zıplıyor gibi oluyor ya da karnınız belirli aralıklar özellikle yemek yedikten sonra seyriyorsa endişe etmeyin. Bu miniğinizin kalp atışları ile alakalı değil. Zira ben acaba "Kalp atışları mı hızlandı?" demiştim.
 
Bu gelişmelerin yanında bu hafta iştahım fazlası ile açıldı. Aklıma hep muzur şeyler geliyor. Sürekli pasta, turta gibi bana ve bebeğime faydası olmayan şeyler yemek istiyorum. Ayrıca evde olunca insanın canı hiç yemek yemek istemiyor. Çoğu zaman acıktığımı hisssettiğim an yemek yiyorum ki bu durumdan acilen vazgeçmem lazım. Yani sağlıksız şeyler aklımdan çıkmazken, asıl yenmesi gereken öğünler es geçilebiliyor.
 
62 kilo ile hamile kaldığımı ve 67 kilo olduğumu düşünürsek fena gitmiyorum. 


Hamilelik günlüğü yazılarım için ve yazının devamını okumak için buraya tık tık