Çok Şey İstemekten Hiçbir Şey Yapamamak

Selam blog, bana küstün mü bilmem ama uzun zamandır seni ihmal ettiğimi farkındayım. Yapmak istediğim o kadar çok şey var ki hangisinden başlayacağım, hangisine yetişeceğim bilmiyorum. Aslında tam da bir fotoğraf seçip, instagrama koyacaktım bu iletiyi ama sonra "Neden bloga yazmıyorum?" dedim kendi kendime ve vaziyetim bu...

Kafamda sürekli planlar uçuşuyor benim. Bu kötü bir şey değil tabi ki, üretiyor olmak, bunun üzerine düşünmek falan... Yalnız birçok şeyi isteyip hiçbir şey yapamamak da sinir bozucu.

Mesela bloga instagrama sardığımdan beri bayağı az yazı girdim. Taa Bera ek gıdaya başlayacağı zamandan başlayarak taslağa attığım 282739292 tane yazı başlığının altını doldurmak lazım. Öyle kıymetli ki benim için blog yazıyor olmak, o yüzden vicdanen yük oluyor yazmak isteyip de yazmamak.Not ettiğim birçok konu hakkında You Tube kanalıma video çekmek istiyorum. Ben bu işte geç kaldıkça aklıma gelen konular başkası tarafından video haline gelmiş oluyor bile. Bunun için bazı programlar edindim, onların kullanma kılavuzunu falan kurcaladım. Ayrıca video çekmek için gerekli ekipmanı satın almak için doğru ürün seçmek adına forumlarda birçok topic okudum. Öyle iğreti iş yapmayı sevmediğim için de iş uzadıkça uzuyor tabi ki. Tipik mükemmelliyetçi Merve.

Kasnaklar aldım boy boy geçen gün. İplikler, iğneler falan vardı zaten. Hele o minik olan kasnaklar, nasıl sevimli. Bazen pinterest'de çarpı işi fotoğraflarına bakarken buluyorum kendimi. Allah'ım öyle güzeller ki hepsini yapmak istiyorum. Bir de moda oldu ya eski tığ işlerini, güpürleri, dantelleri kasnağa geçirip duvara dekor yapmak. Hepsini ama hepsini yapmak istiyorum.Duvar demişken bizim köşe koltuğun uzun kenarının dayandığı duvara çerçevelerle aile fotoğraflarımızı koymayı hatta aralarına objeler katmayı istiyorum mesela. Öyle tatlı olacak ki. Sürekli kafamda fotoğrafları, objeleri yerleştiriyorum. Hatta bir pano bile oluşturdum pinterestte

Bir de dikiş dikmek istiyorum. Pelerine taktım bu ara. Kolların çıkacağı kısma biyeli kol yeri açmak için nasıl bir yol izleniyor diye video seyrediyorum günlerdir. Ayrıca Lina'ya da elbise dikmek istiyorum taaa o minicikken aldığım kumaşlarla. 

Kavanozlar boyamak istiyorum mesela içine krem rengi mumlar koyacağım. Böyle dantel desenli cam kavanozlar yapmak istiyorum. Gece kitap okurken yansınlar istiyorum ışıl ışıl. 


İş kurma planım var 2 senedir alt yapısını hazırladığım. Kosgeb'e bir başvursam gerisi gelecek de bir şey tutuyor işte beni. Sürekli araştırıyorum icraat yok maalesef. Belki vardır bir hayır diyorum
o da kenarda bekliyor doğru zamanını. Hayırlısı diyorum, akışına bırakıyorum.


Çocuklara yeni ranza yapılacak diye dikmem gereken nevresim takımları var. Onlara kumaş bakıyorum günlerdir. Sıradan bir şey olsun istemiyorum çünkü sıradan bir ranza olmayacak. Bakıp bakıp duruyorum pinterst'de o tatlı odalara. Çoğu da showroom olduğu için öyle durmayacağını biliyorum ama yine de elimden geldiği kadar inceleyip güzel bir oda hazırlayayım istiyorum çocuklarıma. 

Bir de fotoğraf düzenlemeyi öğrenmek istiyorum daha profesyonel fotoğraf paylaşmak, bloğuma daha güzel fotoğraf koymak için photoshop öğrenmeye çalışıyorum bir yandan. Kursuna gideceğim yakın zamanda. 

Çocuklarla daha güzel vakit geçirmek istiyorum bir de. Onların sevdiği şeyleri yapmak hoşuma gidiyor. Gün içinde bolca eğleniyoruz. Artık Bera'da büyüdü. Aktivite işlerine, duyusal oyunlara merakı var. Onlara haftanın bir günü "duyusal oyun günü" yapayım istiyorum. Uzun zamandır araştırıyorum o yaş grubuna neler yapabilirim diye. Yaptım kendime ufak bir arşiv. Yakında düzene sokmak istiyorum bu işi. 

Zayıflamak istiyorum bir de. Ama öyle saçma sapan diyetlerle değil. Çöplük gibi yeme huyumu bırakmak istiyorum. Sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek amacım, bunun yanına kilo vermek de eklenirse kendiliğinden, ne de güzel olur. 

Eşimle ayda bir sinema günü, ayda bir gün de akşam kahve içme seansı yapma işini rutine sokmayı istiyorum. Çocuklarla sıkça çıksak da dışarı "Çocuklarla ilgili konuşmayacağız!" diye anlaştığımız anne-baba geceleri bir düzene girsin istiyorum. Mesela her ayın ilk çarşambası sinema günü, her ayın son cuma akşamı kahve akşamı gibi. 

Her ay başında kendimde tamir etmek istediğim bir şey ile ilgili söz vermeyi ve her ay sonunda durum bildirimi yapmak istiyorum kendi kendime.      Kitap okumak en sevdiğim şeylerden biri ve artık sığmaz oldular çekmecelere. Güzel bir kitaplığım olsun istiyorum. Yer dar ama ben o dar yere efektif kullanılacak neler yaptırabiliriz diye araştırma yapıyorum 3-4 haftadır.


    Manevi şeyleri de düzene sokmak istiyorum. Aksayan namazlarım zaman zaman unuttuğum Kuran okuma işini de düzene sokmak istiyorum artık. İbadet etmek zihnimi sıfırlıyor benim. Ruhani olarak rahatlıyorum. Bazen yapmadığımda vicdani bir yük biniyor omzuma, o yükler eksilsin istiyorum. 

   İstanbul'da ki tüm tematik parkları görmek istiyorum mesela. Ailece oralara gidip bol bol fotoğraf çekmek istiyorum ve tabi ki oraları bloga yazmak. 

Fotoğraf demişken; elimdeki canon 600d' nin hakkını vermek istiyorum. Forumlarda okuyorum sürekli. Ama o an okuduğunu denemek lazım diye gündüzleri de makinem ile foto-safariye çıkmak istiyorum.


Bir de müzeleri gezmek istiyorum çocuklarla. Lina anlayacak yaşa geldi Bera'ya da göz aşinalığı olur fena mı? Bol bol gezip görmek istiyorum daha %10'unu bile görmediğim memleketimi. 


Yaklaşık 3 yıldır araştırmasını yaptığım kitabıma başlamak istiyorum ama sanırım onun daha sırası var. Biliyorum bir gün gelecek ve takır takır dökülecek kelimeler beyaz sayfaya. 

Bir de bir vakfa gönüllü çalışan olmak istiyorum. Bir sosyal sorumluluk projesinde çalışmak mesela. Topluma faydalı olmak ve iyiliğe vesile olmak. 
Ya işte böyle, her şeyi isteyip araştırmaktan yapma safhasına geçemiyorum. Nasıl olur bilmem ama imkan ve yapılabilirlik çerçevesinde düzene sokup bir yerden başlamak lazım onu biliyorum. Ben en iyisi gidip evin işini gücünü yapıp yatayım. Yoksa yine bir şeyin nasıl yapıldığına kafayı takıp sabahı 4 edeceğim.