30 Temmuz 2013 Salı

Çocuklarda/bebeklerde inek sütü alerjisi nasıl geçer?
Lina çok minikti ilk fark ettiğimde,ek gıdaya yeni geçtiğimiz hafif hafif yoğurt yemeye başladığı dönemde ağzının kenarları kabarık kabarık oluyor,daha bir kaşık yoğurt yanağına değer değmez o minik kabarıklar yayılmaya başlıyordu.

Sonrasında,yoğurt yediği her günün gecesi nezle gibi burnu akıyor,aksırıp duruyor ve biz devamlı onu hasta zannettiğimiz için doktora koşuyorduk.İlaçlar,tedaviler ama bir sonuç alamıyorduk.

Ta ki artık canıma tak edipte bunda bir anormallik var dediğim noktada araştırmaya başladım.Belki de blog alemiyle tanışmam bu sayede oldu.

Sevgili Nihan'ın  oğlu Demir'de yaşadığı inek sütü alerjisi ile ilgili yazısı çıktı karşıma.Bloğu kurcaladıkça "Hehhh diyordum aynı biz." Sonra Nihan'a mail attım oda sağolsun hemen cevapladı.Ona göre Lina vaziyeti vahim olanlardan değildi ama hassasiyeti açıktı ve baktırmamın faydalı olacağını söyledi.Bir kaç doktor tavsiyesi aldıktan sonra Lina'yı acilen doktora götürmeye karar vermiştik.

Nihan'ın tavsiye ettiği doktordan ya çok uzun zaman sonraya randevu alınabiliyordu yada yurt dışındaydı hatırlamıyorum ama ben yeni bir doktor arayışına girmek zorunda kalmıştım.Yakın bir arkadaşımın ablasının kızı ciddi derecede alerji sıkıntısı yaşıyordu ve doktorları Bakırköy'deydi,olası bir durumda yürüyerek bile gideceğimiz mesafede alerji doktoru bulmak beni çok mutlu etti.

Tam alerji doktoruna gideceğimiz dönemde başlayan nefes alamama ve uykuda nefes tutma sorunu sayesinde kendimiz K.B.B. uzmanında bulduk.Doktordan çıkınca öğrendiklerimiz bizi şok etti.

Yaşadığımız o sıkıntıdan sonra hem alerji doktoru hem de biz koordineli bir şekilde ilerledik.Önce ameliyat işini hallettik.Sonra gıda rejimine devam ettik.Bazen görüp alamadıklarımıza üzüldük ama alerjiyi öğrendik ve savaştık.

Alerjik bir çocuğa sahip olduğunuzu,onun yaşamının belirsiz bir döneminde bir çok yiyecekten mahrum kalması gerekeceğini hatta emzirirken sizinde bu yiyeceklerden tüketmemeniz gerektiğini düşünmek tabi ki çok üzücü.İnsan o anda "Ben bu çocuğa şimdi ne yedireceğim,her şeyin içinde yenmemesi gereken bir şey var!" düşüncesinden kendini alamıyor.

Alerji doğrudan immün sistemi etkileyen bir rahatsızlık olduğu için alerjik çocukların sürekli hasta olması kaçınılmaz.Bunun yanı sıra toz,parfüm,deterjan,kozmetik,bazı ilaçlar,peluş oyuncaklar,halı,kilim vs gibi bir çok şey alerjinin gıda dışındaki başlıca tetikleyicileri.

İnsan ilk başına geldiğinde çok çaresiz hissediyor bu noktada en iyi yol gösterici başvurduğunuz uzman.Doktorunuzun önerilerini kesinlikle dinlemek gerek.Doğru uygulanan  bir tedavi ile alerji hafifletilecek hatta geçebilecek bir rahatsızlık ama bu sizin alerjik bir bünyeye sahip olduğunuz gerçeğini değiştirmiyor.

Biz bu noktada neler mi yaptık:


 • Öncelikle kendimize güvenebileceğimiz bir uzman belirledik
 • Sonrasında Lina'nın alerji sebebi ile ciddi derecede kabaran geniz eti ve sürekli enfekte olan bademcikleri alındı.(14,5 aylıktı)
 • Daha sonra alerjinin teşhisi için bir kaç kan testi yaptırdık.Ufak bir kanla ama yüksek maliyetle yapılan testler maalesef.
Bu noktaya önemle değinmek istedim.Alerji testleri yüksek maliyeti ve 3 yaşın altındaki çocuklarda kesin sonuç vermediği için aileler tarafından yaptırılmıyor ve çocuklar gelişimlerinin en önemli çağına bir çok gıdadan gereksiz yere mahrum kalıyor.Alerji testlerinde çıkan bir şeye mutlaka hassasiyetiniz vardır ama çıkmayanlara alerjiniz olmadığı anlamına gelmez.Bu sebepten bu test yaptırılmak istendiğinde "Nasıl olsa doğru sonuç vermiyor niye yaptırayım!"  demeyin.Özetle: Bir şeye alerjiniz varsa,vardır;yoksa,bu tamamen alerjiniz olmadığı anlamına gelmez.Bu noktada kesin olarak alerji yaptığı kanıtlanmış besinlerden uzak durmak ve geri kalan alerji yapma potansiyeli yüksek besinleri temkinli yemek yapılacak en doğru hareket.

 • Sonrasında alerjimizin çıktığı,inek sütü,yumurta,köpek epiteli,yer fıstığı gibi besinlerden ben ve kızım uzak durdu.
 • Ben emzirdiğim 25 ayın 15 ayında bu gıdaları temkinli yedim,sadece 1 aylık bir zaman diliminde hiç tüketmedim ki bunun 1 ay olmasının sebebi Lina'nın anafilaktik şok geçirecek boyutta bir alerjik reaksiyon göstermiyor oluşu idi.Ben yediğimde onu etkilemiyor sadece kendi yediğinde döküntü, kaşıntı,kızarıklık ve  huzursuzluk oluyordu.
 • Yaklaşık 2 yaşına kadar bu tarz gıdaları dikkatlice tükettik,ilk zamanlar içinde peynir altı suyu olan besinleri yemiyorken zamanla yemeye başladık.
 • Sonra bir kaç ayran ve yoğurt denememiz oldu,keçi,manda vs ama hepsi reaksiyona sebep olunca ara verdik.
 • 2 yaşını geçtikten sonra haftada bir kez yoğurt vermeye başladık.
Burada püf nokta şu:Alerjik bir besinin etkisini deniyorsanız onun yanında alerji yapma ihtimali olan hiç bir besin denemeyin ki herhangi bir reaksiyon durumunda hangisinin yaptığını anlayın.

 • Zamanla yoğurt haftada 2-3 derken gün aşırı olmaya başladı.Yoğurt verdiğimiz gün yumurta,yumurta verdiğimiz gün yoğurt vermedik.
 • Sonra yavaş yavaş süte geçelim dedik.Biz lera fresca kullanıyoruz.Mamanın,önceleri haftada bir gün %10'luk kısmına süt kattık.Örneğin:100 ml mama içiyorsa 90 ml mama 10 ml süt olacak şekilde.Sonra bu oranı kademli bir şekilde arttırdık.
 • Zamanla sadece süte geçince yumurtayı her gün değil gün aşırıya döndürdük ki süt yumurta ile etkileşim yapıp fazla zarar vermesin..
Burada da püf nokta şu:Doktorunuzun sizi iyi yönlendirmesi ve besinleri çok iyi tanıması gerekiyor.Hangi besin hangi besinle aynı ekolden geliyor,hangi besini hangi besinin yanında yenirse alerji yapma etkisi artıyor vs gibi bilgilendirmeleri doktorunuzun çok iyi yapması lazım.Bunun yanında sizin de besin ekollerini araştırmanız gerekiyor.

 • Sonrasında kademeli olarak her şeyi vermeye ve etkisini denetlemeye başladık.Örneğin bir gün yumurta süt,bir gün yumurta yer fıstığı,bir gün yer fıstığı süt vs vs...


Sonunda ne mi oldu...Bir engeli daha aştık sabrımızla.......Sonunda bitti..!! 


Tarihe not:Sevde Lina 2,5 Yaşındayken ,30 aylıkken,136 haftalıkken mama katılmadan sadece ve sadece inek sütü içmeye başladı....


Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

29 yorum

 1. çok yakın bir arkadaşımın bebeğinde aynen bu şekilde ciddi bir ajerji vardı.
  Oğlu 3yaşına gelene kadar,yani uzunca bir dönem alerjik şoka girme ihtmaline karşı yanlarında hep İngiltereden getirttikleri özel bir iğne bile taşıdılar.
  Maması özeldi,çilek,süt vs..gibi pek çok besine karşı alerjisi vardı hatta ama aynen sizin gibi kademeli geçişle hallettiler geçti bitti şimdi herşeyi yiyip içiyor.
  Bazı kuzular doğuştan nazlı yapacak bişey yok :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen Duygu aynen ismini nazlı koysak ancak bu kadar uyarmış :)

   Sil
 2. Zorlu günlerden geçmişsiniz cnm ama sonunda herşey bitmiş. Gözünüzaydın:))
  Bir çocuğa alerjisi olduğunu istediği herşeyi yiyemeyeceğinide anlatmak ne kadar zordur kim bilir neyseki gelmiş geçmiş hepsii
  :) bool sütlü günler şimdi Lina'ya :))

  YanıtlaSil
 3. senin adına ve minik cimcime adına çok sevindim...
  Umarım bir daha da karşılaşmazsınız...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin canım çok sağol teşekkür ederiz

   Sil
 4. zor bir süreçmiş, atlattığınıza çok sevindim.

  YanıtlaSil
 5. Seni çok iyi anlıyorum. Duru'nun da vardı ama çok şükür kısa sürdü. Bu aralar bunu halletmek sana güç vereceginden daha fazla sevindim :) Tüm olumsuzluklar bitecek inşallah.

  YanıtlaSil
 6. Lina'nın hep güzel haberlerini alalım inşallah. Böyle güzel haberleri okudukça ben burada çok mutlu oluyorum. Siz neler hissediyorsunuzdur:)

  YanıtlaSil
 7. Neyse ki atlatmissiniz canım. Cok gecmis olsun. Artık rahat rahat yesin içsin bütün gıdaları.

  YanıtlaSil
 8. Oh gözünüz aydın. Çok sanır gerektiren bir süreçmiş ama şimdi bitmiş ne güzel. Benim bir arkadaşım da bir çok şeye akerjik bir bünyeye sahip ve hala (yas 35) tedavi oluyor zaman zaman farklı reaksiyonlar oluşuyor hastanelik oluyor :( sanırım küçükken doğru dürüst bir tedavi olmadı şimdi zorlanıyor. Siz linanın vucudunun gelişime ve değişime en açık olduğu bu dönemde bu işi çözerek onun geleceğine büyük bir yatırım yapmış oldunuz ayrıca

  YanıtlaSil
 9. gecmis olsun canim.allah ana kiz ikinizede saglik, sihhat , huzur, mutluluk versin

  YanıtlaSil
 10. şükürler olsun çok sevindim :))

  YanıtlaSil
 11. Merhabalar;
  Blogunu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım.
  549. takipçin benim.. :)
  Bana da gelirsen sevinirim :)
  ¦ Sevgiler ¦
  http://whiteglaze.blogspot.com
  twitter: @_gamzeahmet_

  YanıtlaSil
 12. Canim cook gecmis olsun.. Cok sevindim .. Insallah bol sutlu gunler gelsin. Kucuk melek afiyetle icsin sutunu..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahhh ablam yeni örüyorum sağ olasın..

   Sil
 13. Cok guzel anlatmissiniz sayfanizi kac kere okudugumu bilmiyorum.Her kafam karistiginda okuyorum.Bnim oglum 9 aylik.Bizde de var sut alerjisi ve sanirim besin alerjisi..Cok zor bir surec...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim keşke yaşamasaydık ve yazmasaydık değil mi ?
   Teşekkür ederim yine de beğendiğiniz için..

   Sil
 14. benim kızımda 13 aylık ilk doğduğunda çok iştahsızdı,ilk aylar 600 gr aldı.o yemedi ben üzüldüm anne sütü kesildi derken mama hikayemiz başladı.mamayla birlikte bebeğim kusmaya başladı.ay çok geldi herhalde,yok üşüttü gibi bahanelerden sonra baktık ki kesintisiz 1 aydır hergün 1 kez mutlaka kusuyor.en sonunda doktorda aldık soluğu reflü denilmesiyle 6 aylık olana kadar bir sürü ilaç kullandım.hiçbir cevap alamadım.6 aylık olunca elifime infatrini adında bir mama keşfettik.zayıf olduğu için kilo alır umuduyla rapor çıkattırdık bu mamaya.özel kalorisi yüksek birt mamaydı.ek gıdayada geçtik yavaş yavaş.başımıza geliceklerden habersizdik.biz hala reflü diyip geziyorduk.bu mamaya geçince üzerine bide ek gıda günde 1 olan kusmalar oldu2 2 olan kusmalar oldu 3 derken bebeğim gece bile bomboş mideye kalkıp öğürüyordu.su bile durmuyordu artık. 7 aylık olunca temmuz ayında en sonunda hastaneye yattık.endoskopi yapıldı.2 ay boyunca yok alerji yok değil saçma sapan bir hastanede doktorların acabaları arasında kaldık.en sonunda eylüldegaziye gittik.bize lansor başlattılar. bebeğim 1,5 ay hiç kusmadı:))))) kontrole gittiğimizde demekki alerji değil dendi annesi herşeyi yedir içir dedi dokturumuz.infatriniyi çok seviyor.sonra ben arada kahvaltı vermeye çalışınca kustu hiç kahvaltı vermiyorum .bi baktım ki kendi kendine bi günlük menü oluşmuş zamanla ve elifim hergün bunları yiyor.menümüz şöyle sabah sütlü 8 tahıllı yada sütlü ballı irmikli 2 ssat sonra 100cc infatrini maması öğleden sonra çorba(ama her çorba değil et suyu yok,kıyma yok)2 ssat sonra 120 cc infatrini mama akşam:arımama sütlü pirinçliiçine bi elma rendeliyorum.bazende buğday nişastalı muhallebi yapıyorum.yatmadan 100 cc infatrini gece 120 cc infatrini şimdi bu menü niye böyle niye yoğurt yok diye düşünenler olabilir.1,5 ay hiç kusmayınca biz tabi havalara uçuyoruz kurban bayramında hepimiz bebeğimin ağzına bişeyler teptik.eve geldik bayram bitti elifim 3 gün aralıksız kustu biz tabi şok geçiriyoruz ne oldu şimdi başamı döndük, yok canım üşüttü, yok canım düzeni bozuldu bir sürü bahaneler sorular aldı başını gitti.neyse 3 günlük kusmadan sonra 10 gün rahatladı.bebeğime çorba yaptım çorbanın içine dana kıyma koydum. ekim sonu gibi işte. elif çorbayı yedi uykuya yattı kalktı bide ne göreyim elifimim bütün vücudu kıpkırmızı ve kusuyor.sanki üstüne kaynar su devrilmiş.3-4 saat sonra sönüp geçti. döküntüyüde görünce kesin alerji dedik.o yazdığım standart menüme dönünce kusması kesiliyordu.sonra bi ara kek yaptım.çocuk gene 3 ssat sonra gene döküntü döktü hemde bu sefer şişti.erişte yedirdim yarım saat sonra kustu. kontrole gittiğimizde doktorde şaşırdı.endoskopi kararı alındı 1 hafta önce endoskopi yaptırdık.bakalım ne olucak.hala sorularıma cevap bulamıyorum.inek sütü alerjisi daha önce çıkmıştı.bu menüye niye kusmoyo 4 aydır o zaman acaba vücut alıştıda ondanmı????????bakalım sonuçlar çıksın.hayırlısı ama çok şükür ALLAHIMA aynı şeyleride yese lokma giriyo boğazından ve en azından için kalıyo kızımın.1 yaşımıza 8 kilo 300 grla girdik.uzun uzun yazdım ki belki derdine derman arayan birileri okur bi fikir edinir.ben çünkü hatim ettim bu interneti.yani en azından her kusmada reflüye ilaçlar yanıt vermiyor ise reflü diyipde bizim gibi aynı yerde dolanıp durmayın.bu arada 1 yaşına kadar benim kızımda ne ishal ne döküntü hiç olmamıştı sadece kusma vardı.biz buna aldandık alerji olsa döküntüsü olur yada ishal olur dedik.oysaki sadece biri yada birkaç belirti olabiliyormuş.ALLAHIM HERKESE ŞİFA VERSİN HANIMLAR. evlat imtihanı çok zormuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu alerji adamı delirtir sürekli deneme yanılma yolu ile çocuk deneme tahtası oluyor annenin de sinirleri laçka.
   Allah hepimize sabır versin..

   Sil
 15. Merhaba,
  Zorlu bir süreç geçirmişsiniz ama çok şükür atlatmışsınız.
  Benim merak ettiğim Lina sadece anne sütü icerken kolik belirtileri varmıydı, sürekli ağlama krizleri varmıydı?

  YanıtlaSil
 16. Merhaba,
  Cok zor bir surecten gecmissiniz ama sukur kurtulmussunuz. Size sormak istedigim Lina cok ufakken kolik diye sandigimiz aglama krizlerine giriyormuydu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır biz hiç yaşamadık böyle bir şey

   Sil
 17. Doktorunuzun adını alabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doktorumuz Ahmet Hassanzade Bakırköy'de

   Sil
 18. merhaba, ",inek sütü,yumurta,köpek epiteli,yer fıstığı" gibi alerjilerden bahsetmişsiniz . bu alerji testi nasıl yapılıyor, yani siz özellikle mi söylüyorsunuz yoksa sonuçlar genel olarak mı çıkıyor. Yani sizin özellikle araştırılmasını istediğiniz şeyi mi söylüyorsunuz. Çünkü bize de alerji testi yapıldı spesifik inek sütü ve yumurtaya bakıldı. Bense bunların dışında kızımın neye alerjisi olduğunu öğrenmek istiyorum ancak hangi testi yaptırmam gerektiğini bilmiyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz alerji doktoruna gittik..Doktorumuz 28 alerjenli bir test yaptı içinde bir çok şey vardı ufak bir kan ile bakıldı. Doktorunuz size sadece süt ve yumurta tahlili mi istedi...

   Sil
 19. Arkadaslar benm kizimda 9 aylik sut ve sut urunlerine yumurtaya allerjsi cikti hic bise yediremyrm gelisimide ck yavas 3500 dogdu simdi 7 kilo resmn piskljm bozuldu cok uzuluyorm nnasil ne yapacagmi bilmiyorm bi yol ariyorm sevgili anneler az da olsa bana biseler anlatp tardimci olmanizi istiyorm

  YanıtlaSil

Belki birkaç kelime belki birkaç cümle.
içinden ne gelirse..
Bil ki mutlu olur bu yürek varlığını hissedince.

Bumerang - Yazarkafe
 

Ne Var Ne Yok

Photography

Huuu Huuuu

Instagram posts

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

© Bal Yanağın Hikayesi
Designed by GeCe