HT Hayat Hamilelik Gunlugu 30. Hafta


Bu haftaya gayet enerjik başladım. Kendimi öyle enerjik hissediyorum ki tüm gün gezdiğim, bebekalışverişi için dolaştığım zamanlar oldu. Saatlerce yürüdüm, sık sık tuvalet gidebildiğim ve arada yemek molası verdiğim sürece sorun yoktu. Fakat ne zaman ki akşam olup da tam anlamı ile gün bitiyor ve ben oturuyorum işte o zaman bel ağrıları, kasılma tarzı şeyler başlıyor.

İyiyim diye kendime çok yükleniyorum sanırım. Bu ay ki doktor kontrolüme korkarak gittim. Bebeğimi sürekli kasıklarımın üzerinde taşıyor gibi hissediyordum. Bunun yanında sanki açılmam var da bir anda doğum başlayacak gibi geliyordu. Doktorum baktı ve doğum yollarımda herhangi bir açılma söz konusu olmadığı söyledi. İçim rahat etti ama gezmeyi biraz bıraksam fena olmayacak...

“Geceleri uyu, bol bol dinlen” diyorlar ama olmuyor. Yüzüstü yatmaya alışkın olduğum için zaten rahat edemiyorum bir de buna hamilelik halleri eklenince uykular haram oluyor. Ben zaten çok uyku seven bir insan değilim ama yine de bazen uyumak istediğim halde fazlası ile uykumu almış bir şekilde uyanıyorum. Sabah tam uyumak istediğimde de Lina uyanıyor..

Bu haftalarda en zorlandığım şey merdiven çıkmak. Özellikle tuvalete girmem gerekiyorsa merdivenlerden çıkmak fena bir durum. Bu haftalardaki hamilelere önereceğim şey tuvaletiniz gelmiyorsa bile sık sık gidip yapmak. Geldiğini hissettiğiniz an çok aşırı sıkışmış olabilirsiniz çünkü. İkinci önerim ise artık bebek büyüdüğü için içeride yer daraldığından öğünlerinizin porsiyonlarını ayrı ayrı yiyin. Mesela çorba yanına sebze yiyecekseniz önce çorba yarım saat sonra sebze gibi... Çünkü aşırı doluluk hissi çok rahatsız edici. Acıktığınızı da bir anda hissedersiniz o yüzden çantanızda muhakkak ceviz, fındık, fıstık vb. şeyler olsun.

Haftanın bir diğer gelişmesi de...

Hamilelik günlüğü yazılarım için ve yazının devamını okumak için buraya tık tık